Zaparzanie zielonej herbaty Zdrowie

Picie filiżanki zielonej herbaty - gorącej, zimnej lub w butelce - staje się coraz popularniejszą rozrywką wśród Amerykanów - jej spożycie wzrosło ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich czterech lat. Obecnie zieloną herbatę można znaleźć we wszystkich produktach, od szamponów i kremów do twarzy po babeczki i lody. Ten popularny w Azji napój roślinny ma wiele do zaoferowania: wyrazisty, egzotyczny profil smakowy, lekki profil odżywczy (zero kalorii) i coraz więcej badań wykazujących potencjalne korzyści zdrowotne.

Czytanie liści herbaty. Herbata zielona, podobnie jak czarna i oolong, jest wytwarzana z liści rośliny Camellia sinensis. Wyjątkowość herbaty zielonej polega na tym, że dojrzałe liście są parzone, zwijane i suszone bezpośrednio po zebraniu, bez możliwości utleniania, dzięki czemu uzyskuje się herbatę o smaku najbardziej zbliżonym do smaku świeżych liści. Natomiast herbata czarna i oolong są utleniane, co powoduje, że liście stają się brązowe i mają intensywny smak. Naukowcy zidentyfikowali w herbatach parzonych duże ilości związków zwanych flawonoidami katechinowymi, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwrakotwórcze. Zwłaszcza zielona herbata zawiera katechinę - galusan epigalokatechiny(EGCG), która może leżeć u podstaw korzyści zdrowotnych płynących z picia zielonej herbaty.

Nauka o parzeniu zielonej herbaty. Zielonej herbacie przypisuje się wiele korzyści zdrowotnych, od mocnych zębów po ochronę kości. Oto spojrzenie na niektóre z najbardziej intrygujących dziedzin nauki.

  • Rak. Badania wykazują, że zielona herbata może hamować rozwój i powstawanie nowotworów u zwierząt; powiązano ją z ochroną w wielu miejscach, takich jak skóra, płuca, jama ustna, żołądek, okrężnica, trzustka, pęcherz moczowy i prostata. Badania na ludziach wykazały jednak niespójność wyników, a dawki w badaniach nad zieloną herbatą były różne. W badaniu japońskim z 2012 r. stwierdzono, że 10 filiżanek dziennie było istotnym czynnikiem w profilaktyce pierwotnej raka w populacji ogólnej.
  • Choroby serca. Jak wynika z metaanalizy opublikowanej w American Journal of Epidemiology, u osób pijących herbatę ryzyko zawału serca spada o 11 procent. Stwierdzono, że wypijanie do 10 filiżanek zielonej herbaty dziennie obniża poziom cholesterolu, "złego" cholesterolu LDL i trójglicerydów, a podnosi poziom "dobrego" cholesterolu HDL. Nie wszystkie badania wykazały tak pozytywne efekty.
  • Utrata wagi. Wiele uwagi poświęca się właściwościom zielonej herbaty w zakresie "spalania tłuszczu". Naukowcy z Holandii donieśli w 2010 roku w International Journal of Obesity, że zielona herbata może zwiększyć wydatek energetyczny o 4-5% i utlenianie tłuszczu o 10-16%. Jednak wyniki badań w tej dziedzinie są niespójne.

Spojrzenie w przyszłość. Potrzebujemy więcej badań nad korzyściami zdrowotnymi zielonej herbaty, zanim poznamy jej pełny potencjał zdrowotny; na szczęście trwają już próby z udziałem ludzi. Tymczasem nie wydaje się, by picie zielonej herbaty miało jakieś negatywne skutki, chyba że ktoś jest wrażliwy na zawartość kofeiny - zielona herbata zawiera jej od 9 do 50 miligramów na filiżankę, podczas gdy kawa zawiera jej od 72 do 130.

Zdjęcie: Mrożona zielona herbata z cytryną i ogórkiem, Sharon Palmer, MSFS, RDN

Autor