Walka z rakiem piersi za pomocą roślin, z dr Kristi Funk

Możesz poważnie zmniejszyć swoje szanse na zachorowanie na raka piersi za pomocą swojego widelca. Tak, to prawda. Możesz pomóc w walce z tą wyniszczającą chorobą poprzez dodanie do swojego talerza zwalczających chorobę pokarmów roślinnych, bogatych w tęczę fitochemikaliów, które w każdym kęsie zapewniają działanie przeciwnowotworowe, przeciwutleniające i przeciwzapalne. Dlatego właśnie wiodące organizacje, takie jak American Institute for Cancer Research i American Cancer Society, zalecają dietę roślinną jako najlepsze podejście do zapobiegania i leczenia raka. Co więcej, coraz więcej badań wykazuje, że dieta roślinna, w tym wegetariańska i wegańska, wiąże się z niższymi wskaźnikami zachorowalności na raka piersi.

Dlatego też jestem tak podekscytowana zaproszeniem mojego gościa, uznanego eksperta w dziedzinie raka piersi, dr Kristi Funk, na mojego dzisiejszego bloga. Miałam tak wiele zabawy rozmawiając z nią podczas mojego wywiadu na żywo na temat jej najlepszych wskazówek, jak można walczyć z rakiem piersi za pomocą roślin. Dr Funk jest chirurgiem zajmującym się rakiem piersi, znanym z leczenia chirurgicznego gwiazd takich jak Angelina Jolie i Sheryl Crow. Ona i jej mąż Andy są współzałożycielami Pink Lotus Breast Center w Beverly Hills, CA. Para zdecydowała się otworzyć Centrum razem jako miejsce oferujące leczenie dla kobiet bez ubezpieczenia, lub których ubezpieczenie nie pokrywa wszystkich wymaganych przez nie procedur. W książce dr Funk, "Piersi: The Owner's Manual", podejmuje ona szerszą rozmowę na temat całkowitego zdrowia piersi z kobietami na całym świecie za pomocą tego prostego przewodnika. Misją dr Funk jest edukowanie jak największej liczby kobiet na temat tego, co mogą zrobić, aby powstrzymać raka piersi zanim się zacznie.

Sprawdź nasz czat na żywo, jak również nasz wywiad pisemny poniżej, w którym dr Funk dzieli się swoimi najlepszymi radami na temat tego, jak zrozumieć raka piersi i walczyć z nim za pomocą diety opartej na roślinach. Ona jest w prawo w linii z korzyści płynących z jedzenia diety opartej na roślinach, i miał kilka niezwykle potężne zalecenia, w jaki sposób można walczyć z tą chorobą z widelcem.

Sprawdź mój wywiad z dr Funk poniżej.

Walka z rakiem piersi za pomocą roślin, z dr Kristi Funk

Rzeczy, których dowiesz się w tym odcinku:

 • W jaki sposób dieta roślinna pomaga zapobiegać rakowi piersi
 • Najważniejsze błędne przekonania na temat raka piersi
 • Strategie pomagające obniżyć ryzyko zachorowania na raka piersi
 • Wskazówki dotyczące stylu życia dla osób, które przeżyły raka piersi
Dr. Kristi Funk

Śledź razem z dr Funk i jej roślinnymi źródłami zapobiegania rakowi piersi:

 • Fundacja Różowy Lotos
 • Piersi: Instrukcja dla właściciela
 • Cancer-Kicking Summit
 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram

Walka z rakiem piersi za pomocą roślin, z dr Kristi Funk

Sharon: Co zainspirowało Cię do skupienia się na raku piersi w swojej karierze?

Dr Funk:

Po odbyciu rezydentury chirurgicznej rozpocząłem staż w zakresie "chirurgii minimalnie inwazyjnej" w Cedars Sinai Medical Center w Los Angeles - prawdopodobnie zna Pan to pojęcie jako chirurgię laparoskopową, wykorzystującą długie instrumenty i kamerę wprowadzane przez małe nacięcia. W tamtym czasie Centrum Piersi Cedars Sinai było zupełnie nowe i prowadzone przez pięciu mężczyzn po pięćdziesiątce. Chyba uznali, że przydałoby się tam trochę więcej estrogenu i zaproponowali mi stanowisko dyrektora - ostatecznie zmieniłem specjalizację na chirurgiczną onkologię piersi. Piersi są ściśle i nierozerwalnie związane z naszym poczuciem kobiecości i kobiecości; jesteśmy zaskoczeni ich życiodajną funkcją i zasmuceni ich zdolnością do odbierania życia. Nie mogę sobie wyobrazić bardziej satysfakcjonującej kariery niż pomaganie kobietom w rozwiązywaniu wszystkich problemów zdrowotnych związanych z piersiami.

Sharon: Jak to się stało, że napisałaś swoją książkę "Piersi: instrukcja obsługi"?

Dr Funk:

Jako dyrektor ds. edukacji pacjentów w Cedars Sinai wygłosiłam wiele wykładów dla społeczności i lekarzy. Większość kobiet nie chce słyszeć o raku, chyba że go ma i musi podjąć jakieś decyzje, więc zamiast zanudzać je medycznym żargonem, rzucałam moim słuchaczom wyzwanie, omawiając przykuwające uwagę badania, które skłaniałyby je do zmiany zachowania. Zagłębiałem się w tematykę redukcji ryzyka i odkrywałem wszelkiego rodzaju zmiany stylu życia. Uwielbiałam tę pracę, a pacjenci reagowali na nią jak szaleni. Nie mogłam się doczekać, kiedy trafię do gabinetu i będę mogła spędzić cały dzień na badaniu i edukowaniu kobiet, operowaniu z intencją leczenia i kreatywności, kiedy diagnoza lub problem kosmetyczny stawały się wyzwaniem. Wszystko, co robiłam wtedy i robię nadal - pomaganie kobietom w poprawie ich zdrowia, zmniejszeniu ryzyka zachorowania na raka piersi, zrozumieniu diagnozy czy odnalezieniu się po leczeniu - stało się inspiracją do powstania książki Piersi: The Owner's Manual. Nie chciałam, by moje rady i wiedza były dostępne tylko dla kobiet z mojej własnej społeczności. Ta książka oferuje sposób, by pomóc odmienić życie każdej kobiety żyjącej w dowolnym miejscu na świecie. Do tej pory książka jest w 9 różnych językach, więc czuję się podekscytowana, że moje cele są realizowane.

Sharon: Dlaczego uważasz, że ten problem jest dziś tak istotny?

Dr Funk:

Kwestia raka piersi jest dziś tak istotna, ponieważ obserwujemy katastrofalny globalny wzrost zachorowań na tę chorobę w niespotykanym dotąd tempie. W 2012 roku raka piersi zdiagnozowano u 1,67 miliona kobiet, a w 2050 roku liczba ta wzrośnie do 3,2 miliona. To podwojenie liczby zachorowań w ciągu niespełna czterdziestu lat. Czuję, że moim życiowym zadaniem jest nauczenie kobiet, że mają o wiele większą kontrolę nad tą chorobą, niż kiedykolwiek im powiedziano.

Sharon: Jakie są niektóre z głównych błędnych przekonań, jakie ludzie mają na temat raka piersi?

Dr Funk:

Na temat raka piersi krąży wiele mitów, ale oto trzy najważniejsze z nich:
 1. Pacjentka za pacjentką mówi mi, że w jej rodzinie nie ma żadnego raka piersi, więc nie jest w grupie ryzyka. Tymczasem 87 procent kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi, nie ma ani jednej krewnej pierwszego stopnia chorej na raka piersi. W rzeczywistości tylko 5 do 10 procent raków piersi okazuje się być dziedzicznymi, co oznacza, że występują one, ponieważ nieprawidłowe mutacje genów przechodzą z rodzica na dziecko.
 2. Źle rozumiane stwierdzenie, że wszystkie kobiety mają 1 na 8 szans na zachorowanie na raka piersi, jest jedną z najczęściej cytowanych statystyk. Choć jest ona prawdziwa, to prawdę mówiąc, nie chodzisz każdego dnia z szansą 1 na 8 na zachorowanie na raka piersi! Gdyby to była prawda, prawdopodobnie miałabyś raka już w przyszłym miesiącu. Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem. Szansa na zdiagnozowanie raka piersi u kobiety w wieku 20 lat wynosi 1 na 1,567 (nie 1 na 8); w wieku 30 lat - 1 na 220; w wieku 40 lat - 1 na 68; w wieku 50 lat - 1 na 43; w wieku 60 lat - 1 na 29; w wieku 70 lat - 1 na 25; w końcu w wieku 80 lat osiąga często przytaczaną wartość 1 na 8 jako łączne ryzyko na całe życie.
 3. Jedno z najniebezpieczniejszych krążących przekłamań głosi, że Twoja dieta i styl życia nie mają wpływu na zdrowie piersi, co jest całkowicie banalne i błędne. To, co wkładasz do swojego organizmu, wpływa na poziom estrogenu, hormonów wzrostu, stan zapalny, tworzenie naczyń krwionośnych, funkcjonowanie komórek i niszczące wolne rodniki, by wymienić tylko kilka procesów związanych z rakiem. O tak, odżywianie ma znaczenie, możesz postawić na to swoje życie.

Sharon: Jakie strategie żywieniowe zaleca Pani, aby obniżyć ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet?

Dr Funk:

Najlepszą (choć obawiam się, że nie niezawodną) dietą antyrakową jest dieta oparta na pełnych produktach roślinnych, w której priorytetem są warzywa, owoce, 100 procent pełnych ziaren (brązowy/dziki/czarny/czerwony ryż, pełnoziarnisty owies, komosa ryżowa, freekeh, farro, popcorn, pełnoziarniste żyto, pełnoziarnisty jęczmień, gryka, pełnoziarnisty kuskus) i rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica) przy jednoczesnym wyeliminowaniu (lub przynajmniej ograniczeniu) wszelkiego mięsa, drobiu, ryb, nabiału i jaj. Chcesz zminimalizować tłuszcze nasycone, cukry proste, przetworzoną żywność, rafinowane zboża, wszystkie rodzaje olejów i sól.

Sharon: Jak powinny odżywiać się kobiety, które walczą z diagnozą raka piersi?

Dr Funk:

Twój talerz przy każdym posiłku powinien być w 70 procentach wypełniony świeżymi owocami, warzywami i zieleniną liściastą (jarmużem, szpinakiem, kolendrą), a w 30 procentach pełnymi ziarnami i białkiem (soczewicą, fasolą, grochem, soją). Nie obawiaj się warzyw bogatych w skrobię, takich jak słodkie ziemniaki czy kabaczek; wybieraj głębokie kolory tęczy, ponieważ zawierają one substancje fitoskładnikowe zwalczające raka i podnoszące odporność.

Moje cztery najważniejsze produkty, które muszą być spożywane codziennie przez pacjentki z rakiem piersi to 2-3 porcje pełnowartościowej soi, takiej jak tofu, mleko sojowe, edamame, miso, tempeh; ½ szklanki surowych brokułów; 1-2 łyżki stołowe zmielonych nasion lnu; i 3 filiżanki zielonej herbaty z wyciśniętą cytryną.

Sharon: W jaki sposób dieta oparta na produktach roślinnych pomaga kobietom w walce z rakiem?

Dr Funk:

Rośliny poprzedziły ludzi na tej ziemi i rozwinęły niesamowitą broń, aby chronić się przed takimi przeciwnikami jak promienie UV słońca, mikroorganizmy i owady. Wiele naturalnych substancji chemicznych (zwanych fitochemikaliami lub fitoskładnikami, "phyto" oznacza roślinę), o których wiadomo, że aktywnie blokują powstawanie i wzrost komórek rakowych (kancerogeneza), zostało wyizolowanych z owoców i warzyw. Kiedy nasiona raka tworzą się, te same fitochemikalia umożliwiają lub wyłączają mikrośrodowisko gleby wszędzie w twoim ciele - w piersi, tak, ale także w wątrobie, płucach, kościach i mózgu - we wszystkich miejscach, gdzie rak piersi lubi podróżować. Fitoskładniki obejmują kurkuminę (kurkuma), galusan epigallokatechiny (EGCG, w zielonej herbacie), resweratrol (winogrona, wino), kwasy tłuszczowe omega-3 i lignany (nasiona lnu), procyjanidyny (jagody), genisteina (soja), likopen (pomidory), antocyjanidyny (jabłka), sulforafan i indol-3-karbinol (brokuły, jarmuż), siarczek diallilu (czosnek), kwas elagowy (jagody, orzechy włoskie) i limonen (pomarańcze). Badania wykazują, że fitochemikalia mają poważne właściwości antyrakowe:
 • Zapewnia działanie antyoksydacyjne i wymiata wolne rodniki, które powstrzymują szkodliwe rzeczy, które spożywamy i z którymi się stykamy (np. substancje rakotwórcze) przed przekształceniem się w komórki rakowe w naszym organizmie.
 • zapobieganie uszkodzeniom DNA
 • naprawianie uszkodzonego DNA
 • niszczenie szkodliwych komórek w naszym organizmie
 • ograniczanie tempa wzrostu komórek rakowych
 • hamowanie dopływu nowej krwi do komórek nowotworowych (antyangiogeneza)
 • stymulowanie układu odpornościowego
 • regulowanie gospodarki hormonalnej
 • zmniejszanie stanów zapalnych
 • dostarczanie efektów przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych.

Sharon: Jakie wskazówki dotyczące stylu życia ma Pan dla osób, które przeżyły raka piersi?

Dr Funk:

 • Ćwiczenie: 5 godzin tygodniowo umiarkowanego wysiłku (np. możesz rozmawiać podczas spaceru) lub 2,5 godziny tygodniowo energicznego, spoconego treningu (dyszenie, nie rozmowa!).
 • Zgub rączki miłości: Osiągnij swoją idealną wagę ciała i pozostań w niej na zawsze. Czy jesteś zbyt pulchna? Dowiedz się tego za pomocą tego kalkulatora: pinklotus.com/bmi
 • Zminimalizuj lub wyeliminuj alkohol: 7 lub mniej drinków tygodniowo, preferując 4 do 8 uncji czerwonego wina. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę pinklotus.com/alcoholrisk.
 • Zakaz palenia.
 • Radzenie sobie ze stresem: Codziennie minimum 20 minut (modlitwa, medytacja, tai chi, joga, kierowana wyobraźnia, skoncentrowane oddychanie).
 • Nadanie priorytetu kontaktom społecznym: Minimum 30 minut dziennie (żadnych komputerów, telefonów czy ekranów, gdy jesteś z innymi osobami). Przykłady: randka wieczorem, kawa z przyjacielem, grupa kościelna, drużyna tenisowa, podnosząca na duchu społeczność internetowa, klub brydżowy. Chcesz mieć przyjaciółkę, która przeszła przez podobną podróż do twojej? Znajdź siostrę thriver na pinklotus.com/breastbuddies.

Sharon: Czy możesz nam opowiedzieć o Fundacji Różowy Lotos?

Dr. Funk:

Pink Lotus Foundation to organizacja non-profit 501c3, której celem jest zapewnienie kobietom o niskich dochodach, nieubezpieczonym i niedofinansowanym 100% bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku raka piersi, diagnostyki, leczenia i wsparcia! Usługi PLF są bardzo unikalne i bardzo potrzebne, ponieważ podczas gdy miliardy dolarów są zbierane na walkę z rakiem piersi, pieniądze te w dużej mierze idą na badania. Chociaż jestem zwolenniczką badań, to lekarstwo na raka jest nieuchwytne. A kiedy my go szukamy, kobiety umierają. Dokonują wyborów, by kupić jedzenie i benzynę, by ubrać swoje dzieci w buty i swetry. To są wybory, których dokonałaby prawie każda kobieta w trudnej sytuacji finansowej. Ale wszyscy tracą, gdy kobiety ignorują zdrowie swoich piersi. Więc fundacja została założona, aby położyć kres temu szaleństwu i jestem z tego powodu bardzo podekscytowana. Zobacz pinklotus.com/foundation.

O dr Kristi Funk

Dr Kristi Funk jest certyfikowanym specjalistą chirurgii piersi, która założyła Pink Lotus Breast Center w 2007 roku wraz z mężem i partnerem biznesowym Andy Funk. Jest znana z leczenia chirurgicznego gwiazd takich jak Angelina Jolie i Sheryl Crow. Jest ekspertem w minimalnie inwazyjnych metodach diagnostycznych i leczniczych dla wszystkich rodzajów chorób piersi. Pomogła tysiącom kobiet w leczeniu raka piersi, w tym znanym gwiazdom, które zwróciły się do niej po fachową pomoc. Napisała książkę "Piersi: The Owner's Manual: Every Woman's Guide to Reducing Cancer Risk, Making Treatment Choices, and Optimizing Outcomes." Książka ta jest krajowym bestsellerem. Była dyrektor ds. edukacji pacjentów w Cedars-Sinai Breast Center w Los Angeles, dr Funk otworzyła Pink Lotus Breast Center w marcu 2009 r., w samym środku recesji i zaledwie trzy miesiące przed urodzeniem trojaczków. Pink Lotus Breast Center łączy najnowocześniejsze badania przesiewowe, diagnostykę i leczenie ze strategiami prewencyjnymi oraz holistyczną, pełną współczucia opieką.

Sprawdź jeden z moich ulubionych dostawców online zdrowej, opartej na roślinach, zrównoważonej żywności organicznej i produktów, Thrive Market. Uzyskać 25% zniżki dzisiaj przez chwytając ten kod rabatowy dzisiaj! Uwaga: To jest program partnerski, z którym współpracuję.

Dla innych wywiadów, sprawdź niektóre z moich ulubionych:

Co to jest Biodynamika?
Jedzenie dla IBS na diecie roślinnej z Kate ScarlataPlant-Based
Indian Cooking z Vandana Sheth

Obraz: Green Goddess Buddha Bowl, Sharon Palmer, MSFS, RDN

Autor