Moja historia o raku + 5 wskazówek jak dbać o siebie

Poznaj podróż eksperta ds. żywienia Sharon Palmer w związku z rakiem, a także jej 5 najważniejszych wskazówek dotyczących dbania o siebie w obliczu nowej diagnozy zdrowotnej.

Miesiąc temu dołączyłam do grona 18 milionów ludzi na całym świecie, u których w tym roku zostanie zdiagnozowany rak. Wszystko zaczęło się w typowy poranek 1 marca 2021 roku. Nakładałam krem nawilżający na szyję w ramach codziennej rutyny, kiedy poczułam twardy guzek pod szczęką. Ponad 6 miesięcy później, po licznych skanach, badaniach i sondach, w końcu otrzymałam diagnozę. I tak, jestem częścią wielkiej rodziny, mimo że mój konkretny nowotwór - rodzaj chłoniaka - jest dość rzadki, bo każdego roku w USA diagnozuje się tylko 450 nowych przypadków. I tak jak każdy, kto słyszy to straszne słowo "rak", odbywam swoją prywatną podróż, którą postanowiłam w tym tygodniu upublicznić. Z pewnością zastanawia mnie otwartość na temat czegoś, co powoduje tak wiele dyskomfortu, zarówno dla osób walczących z rakiem, jak i dla tych, którzy je otaczają. Ale jako dietetyk w społeczeństwie, mam nadzieję, że mogę zapewnić forum do dyskusji na temat sposobów walki z tą chorobą, jak jest po prostu tak wielu z nas tam czynienia z nim, a ja po prostu się zdarzyć, aby mieć 35 + lat doświadczenia zawodowego żywienia do akcji.

Moje pierwsze spotkanie w City of Hope, centrum raka w Los Angeles, które zostało ocenione jako jedno z najlepszych w kraju.

Dobrą wiadomością jest to, że walka z rakiem zmieniła się; wskaźniki przeżywalności znacznie się poprawiły. Dzięki wcześniejszemu wykrywaniu i ulepszonym metodom leczenia, większość osób, u których zdiagnozowano raka, nadal przeżywa po pięciu latach. Ale życie zmienia się na zawsze, a podróż jest najeżona wieloma wyzwaniami, od radzenia sobie z lękiem przed nieznanym i skutkami ubocznymi leczenia, po dostęp do dobrej opieki. Dla mnie, podobnie jak dla wielu innych osób, walka zaczęła się od zastanawiania się, jak to się stało, że w ogóle do tego doszło. "Jak to mogło mi się przytrafić? Przecież odżywiam się i prowadzę styl życia zwalczający raka". Tak! Jednak przeszedłem nad tym do porządku dziennego, zastanawiając się, że mój styl życia jest prawdopodobnie tym, co powstrzymywało raka przez te wszystkie lata, ponieważ chłoniaki powszechnie dotykają nawet młodych ludzi.

Każdego ranka przygotowuję antyoksydacyjne smoothie, wypełnione jarmużem z mojego ogrodu, jagodami, nasionami lnu, sproszkowanymi grzybami i herbatą matcha.

Chociaż bardzo dbam o to, by ograniczyć narażenie na zanieczyszczenia w moim codziennym stylu życia, przypomina mi się, że żyjemy w zanieczyszczonym świecie (90% strumieni, z których pobrano próbki, zawierało pięć lub więcej pestycydów w wodzie, które przekraczały co najmniej jedną federalną normę dla organizmów wodnych), gdzie udokumentowano wpływ zagrożeń środowiskowych na raka - w szczególności chłoniaki; pestycydy, herbicydy i inne chemikalia związane z pracą wiążą się ze zwiększonym ryzykiem. Ważne jest, aby zauważyć, że nie mamy wystarczającej ilości badań na temat wpływu zanieczyszczeń środowiskowych na rozwój raka. Jestem pewien, że wielu z moich kolegów może wyśmiewać się z możliwości zwiększenia ryzyka zachorowania na raka przez takie zanieczyszczenia jak pestycydy. Jednakże, koncepcja ta jest uznawana przez wiele znanych organizacji zdrowotnych, takich jak NIH, Departament Zdrowia i Usług Społecznych oraz American Cancer Society. Oto szokujący raport na temat 25-letniego projektu oczyszczania wody w San Gabriel Valley w hrabstwie Los Angeles (gdzie mieszkałem przez 30 lat), po tym jak w 1979 roku odkryto, że zanieczyszczenia rozprzestrzeniły się swobodnie w warstwie wodonośnej zbiornika wodnego. Widzisz, o co mi chodzi?

Piknik roślinny w Ojai, Kalifornia.

Chociaż tak wiele w przypadku raka wydaje się być poza naszą kontrolą, wiem, że zdrowe odżywianie i styl życia mogą znacząco zwiększyć szanse na przeżycie raka, a także zmniejszyć ryzyko zachorowania na inny nowotwór lub chorobę serca - częsty efekt uboczny tej choroby. Dieta bogata w pełnowartościowe pokarmy roślinne - pełne przeciwutleniaczy i związków przeciwzapalnych - może wzmocnić układ odpornościowy. Ponadto, liczne pokarmy i związki roślinne wykazały wyjątkowe korzyści w ochronie przed rakiem, od jagód i zieleni liściastej po grzyby i warzywa krzyżowe. W ciągu następnych kilku tygodni na moim blogu, Instagramie, Twitterze i Facebooku będę dzielić się ciekawostkami z moich osobistych i zawodowych doświadczeń w podróży z rakiem, od moich codziennych smoothie z przeciwutleniaczami (na zdjęciu powyżej) po rutynę redukcji stresu, ponieważ skupiam się na zdrowiu i ochronie przed chorobami.

Praktykowanie samoopieki, takiej jak przebywanie na łonie natury, jest cenną strategią w ochronie przed chorobami.

Po pierwsze, chcę podzielić się moimi spostrzeżeniami z pierwszej ręki i wskazówkami na temat tego, jak dbać o siebie w przypadku diagnozy zdrowotnej, niezależnie od tego, czy jest to rak, choroba serca, cukrzyca, czy coś więcej.

5 wskazówek, jak dbać o siebie podczas diagnozy zdrowotnej

1. Słuchaj swojego ciała
Znasz swoje ciało lepiej niż ktokolwiek inny! Wiesz, jak się czuje, kiedy wszystko idzie gładko, a kiedy nie. Rozpoznajesz te oznaki, gdy zbliża się przeziębienie lub gdy stres daje Ci się we znaki. Jest to niezbędne nie tylko do zarządzania chorobą, ale także do jej wczesnego wykrywania. Podczas mojej sześciomiesięcznej podróży do momentu zdiagnozowania raka mogłam się poddać i powiedzieć "pewnie nic mi nie jest", jak wiele osób mi mówiło ("martwisz się o nic"), ale wiedziałam, że coś jest nie tak. Pozostań wierna sobie i wytrwaj, aż uzyskasz odpowiedzi. A kiedy już postawisz diagnozę, słuchaj swojego ciała. Nie oznacza to, że musisz wpadać w panikę przy każdym najmniejszym bólu, ale oznacza to, że jeśli twoje ciało jest zestresowane, wyczerpane i obolałe, przyjmij to do wiadomości i zadbaj o swoje ciało.

Praktykowałam codzienną medytację przed rozpoczęciem dnia, aby zmniejszyć niepokój.

2. Rozpoznaj wpływ stresu
Kiedy otrzymujesz przerażającą diagnozę zdrowotną, twoje ciało zazwyczaj przechodzi w syndrom ucieczki lub walki (ostra reakcja na stres). Jest to fizjologiczna reakcja organizmu w obliczu przerażającego wydarzenia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Powódź hormonów przygotowuje twoje ciało do pozostania i poradzenia sobie z zagrożeniem lub ucieczki od niego. Jest to część naszej ludzkiej ewolucji, ponieważ pomogło nam to uciec przed drapieżnikami i dało nam siłę do walki z nimi. Naturalnie, kiedy stajesz w obliczu groźnej diagnozy zdrowotnej, może pojawić się ta sama odwieczna reakcja. Może pojawić się przyspieszone bicie serca, problemy z oddychaniem, a nawet atak paniki. Nawet gdy miną pierwsze dni od diagnozy, stres może się utrzymywać, ponieważ czekasz na wyniki badań, musisz pogodzić pracę z wizytami lekarskimi, zorganizować niewygodne zabiegi i zmienić swoje życie tak, by dostosować je do walki z chorobą. Będąc w pełni świadomym stresu i uznając, że jest on prawdziwy - a nie próbując go zakopać lub udawać, że go nie ma - możesz zacząć szukać sposobów radzenia sobie z nim. Medytacja, joga, spacery, ogrodnictwo, muzyka, czytanie mogą być kojącymi zajęciami. Wygospodaruj więcej czasu na samoopiekę w ciągu dnia, czy to biorąc kąpiel, kładąc się na drzemkę dla kota, czy zabierając psa na spacer w środku dnia. Bądź dla siebie miły.

Codzienne spacery z Teddym redukują mój stres.

3. Wyjdź na łono natury
Jeden spokojny sposób na złagodzenie stresu jest znaleźć trochę natury, aby zanurzyć się w. To może być ścieżka spacerowa wyłożona drzewami w twojej społeczności, lokalna ścieżka przyrodnicza, plaża lub jezioro, lub górska wędrówka. Może to być również praca rękami w ziemi w Twoim ogrodzie. Badania naukowe udokumentowały kojące korzyści z przebywania na łonie natury - może ono zmniejszyć gniew, strach i stres oraz zwiększyć poczucie szczęścia. Jeśli to możliwe, zaplanuj, w jaki sposób możesz włączyć kawałek natury do swojego życia każdego dnia.

Jem dietę bogatą w pełnowartościowe pokarmy roślinne, wypróbuj ten przepis na Pistacjowo-kurkumową miskę mocy z ryżem.

4. Dobrze się odżywiaj
Teraz jest czas na zdrową, chroniącą przed chorobami, organiczną (jeśli twój budżet na to pozwala) dietę bogatą w pełnowartościowe pokarmy roślinne, które odżywią twój umysł, ciało i duszę. Pokarmy te dostarczają składników odżywczych, które pomagają leczyć komórki, tkanki i narządy. Mogą one zwiększyć odpowiedź immunologiczną i zmniejszyć stan zapalny w organizmie. Zdrowa dieta może sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy. A zdrowa, roślinna dieta nie musi być nudna i wymagająca poświęceń - może być pysznym, pełnym smaku, satysfakcjonującym sposobem na życie i jedzenie! Po prostu sprawdź moje roślinne przepisy tutaj, aby przekonać się na własne oczy! Jeśli myślisz o wypróbowaniu diety opartej na roślinach, sprawdź moje wyzwanie Go Vegan, aby zacząć-lub jeść bardziej roślinną dietę z poradami w mojej książce The Plant-Powered Diet.

5. Nie przesadzaj z jedzeniem
Jasne, zdrowy styl życia - jedzenie diety roślinnej, dopasowanie w ćwiczenia, nie palić, unikać nadmiernego alkoholu - jest niezbędne do zwalczania chorób. Jednak łatwo jest zaszaleć ze swoimi celami podczas kłopotów zdrowotnych. W mojej karierze widziałam wiele osób, które podczas diagnozy sięgały po modne diety i niesprawdzone suplementy. Podczas gdy zdrowe wzorce żywieniowe, określone pokarmy i niektóre suplementy mogą mieć udokumentowane korzyści kliniczne, inne nie. Ponadto, usztywniając swój nowy, zdrowy styl życia w tak sztywny i "czysty" sposób, możesz przysporzyć sobie jeszcze więcej stresu w życiu pełnym niepokoju. Jasne, bardzo polecam znaczne ograniczenie cukru i wysoko rafinowanej żywności z twojego reżimu walki z chorobą, ale mały słodki przysmak lub kieliszek wina (jeśli twoje leczenie na to pozwala i jest to część twojego stylu życia) raz w tygodniu prawdopodobnie będzie w porządku. I wcale nie musisz wykonywać tak wielu czynności związanych z dbaniem o siebie, że pod koniec dnia będziesz wyczerpana. Chociaż udokumentowano, że joga, zajęcia medytacyjne i grupy wsparcia przynoszą korzyści w leczeniu choroby, nie przesadzaj z ich planowaniem.

Chcę usłyszeć od Ciebie o Twojej własnej podróży do zdrowia. Jak Twój styl życia wpłynął na zarządzanie chorobą i leczenie? Co działa dla Ciebie, a co nie? Jakie wyzwania napotykasz na swojej drodze do wyzdrowienia? Opublikuj komentarz na moim blogu poniżej!

Sprawdź czaty Sharon na żywo na temat zarządzania chorobą tutaj:

Live Chat: Walka z
rakiem
za pomocą widelca z Karen CollinsWalka z
rakiem piersi za pomocą roślin z dr Kristi FunkJedzenie
w

przypadku IBS na diecie roślin
nej
z Kate Scarlatą

Autor