Zwalczaj cukrzycę za pomocą roślin

Jedzenie diety opartej na roślinach jest dobrą strategią obrony i narzędziem zarządzania w walce z cukrzycą typu 2.

Jaka jest idealna dieta, aby odeprzeć i leczyć cukrzycę typu 2? Cóż, najnowsza nauka maluje portret diety bogatej w rośliny każdego koloru, tekstury i kategorii, w tym tęczy owoców i warzyw, chrupiących pełnych ziaren, ziemistych fasoli i chrupiących orzechów i nasion. Coraz więcej badań sugeruje, że dieta oparta na roślinach, w tym dieta wegetariańska i wegańska, może zmniejszyć ryzyko rozwoju tej wyniszczającej i zagrażającej życiu choroby, a także poradzić sobie z nią, jeśli już cierpisz na cukrzycę typu 2. Biorąc pod uwagę, że choroba ta jest rosnącą globalną epidemią, z około 422 milionami przypadków na całym świecie i szybko rośnie, moc diety opartej na roślinach jest obiecująca.

"Diety oparte na roślinach są bardzo przydatne. Dla kogoś, kto ma nadwagę, utrata nawet kilku kilogramów może zwiększyć wrażliwość na insulinę, dzięki czemu cukrzyca jest łatwiejsza do opanowania lub pomaga zapobiegać cukrzycy. Wiele osób jest w stanie schudnąć i utrzymać kilogramy z dietami roślinnymi, które obejmują diety wegetariańskie i wegańskie", mówi ekspert ds. cukrzycy z Virginii, Jill Weisenberger, MS, RDN, CDE, CHWC, FAND, autorka Prediabetes: A Complete Guide.

Nourish Lentil BowlWhat

the Science Says

. Naukowcy zaobserwowali, że osoby stosujące diety wegetariańskie i wegańskie mają znacznie niższe wskaźniki zachorowań na cukrzycę typu 2, w porównaniu z nie-wegetarianami, a nawet pół-wegetarianami. Badania populacyjne sugerują, że diety wegańskie i wegetariańskie mogą pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2, według Weisenbergera. W jednym z badań, opartym na danych z Adventist Health Study-2, naukowcy stwierdzili, że diety wegańskie zapewniały największą ochronę przed cukrzycą typu 2 w porównaniu z dietami niewegańskimi, nawet po uwzględnieniu innych czynników stylu życia i poziomu tłuszczu w organizmie; chociaż wszystkie rodzaje diet wegetariańskich zapewniały pewną ochronę w porównaniu z dietami niewegetariańskimi. W niedawnym przeglądzie naukowym (Journal of Geriatric Cardiology, 2017), dowody z badań obserwacyjnych i interwencyjnych wykazały, że diety oparte na roślinach mogą pomóc w leczeniu cukrzycy poprzez zmniejszenie kluczowych naczyniowych powikłań cukrzycy. Savory Steel Cut Oats with Spinach, Mushrooms, and TofuHow

Do Plants Help?

"Nie jest całkowicie jasne, w jaki sposób jedzenie oparte na roślinach może zapobiec lub opóźnić cukrzycę, ale niektóre możliwości obejmują większe spożycie błonnika, niskie spożycie żelaza hemowego i zdrowszy status wagi. Kiedy ludzie jedzą mniej pokarmów pochodzenia zwierzęcego, często jedzą więcej fasoli, pełnych ziaren, orzechów i innych pokarmów zawierających szereg fitoskładników, które mogą działać jako związki przeciwzapalne, przeciwutleniacze i substancje uczulające na insulinę" - mówi Weisenberger. W tym tkwi piękno diety opartej na roślinach.

Warto zauważyć, że badania łączą jakość diety roślinnej z lepszymi wynikami zdrowotnymi. Oznacza to, że nie chodzi tylko o ograniczenie pokarmów zwierzęcych i zwiększenie ilości pokarmów roślinnych - chodzi o wybór różnych zdrowych, minimalnie przetworzonych pokarmów roślinnych zamiast wysoko rafinowanych, śmieciowych produktów. Pomyśl o jedzeniu całych roślin, takich jak płatki owsiane z jagodami, sałatka ze szpinaku z pistacjami czy curry z soczewicy z brązowym ryżem, zamiast stałej diety złożonej z płatków śniadaniowych, białego chleba, chipsów i ciasteczek.

Edamame Masala Brown Basmati Rice BowlDołącz do

Plant-Based Bandwagon!

Chcesz coś zmienić, aby obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 lub kontrolować stan, w którym już się znajduje? Skoncentrowanie swojego stylu odżywiania na roślinach nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Nawet jeśli nie jesteś gotowy, aby zrobić krok w kierunku wegan lub wegetarian, możesz przejść na bardziej roślinne podejście poprzez bardziej fleksitarne podejście. "Flexitarian i pescatarian są inteligentnymi drogami, ponieważ są mniej ograniczone niż inne diety oparte na roślinach i są łatwiejsze dla niektórych ludzi, aby trzymać się", mówi Weisenberger.

Weisenenberger sugeruje, że jeśli masz cukrzycę i liczyłeś węglowodany, aby kontrolować poziom cukru we krwi, kontynuuj liczenie węglowodanów i mierz często poziom cukru we krwi, w tym przed posiłkami i dwie godziny po pierwszym kęsie. Zadzwoń do swojego lekarza, jeśli poziom cukru we krwi stanie się zbyt wysoki lub zbyt niski. Jeśli masz prediabetes, nie powinieneś liczyć węglowodanów. Po prostu wybieraj zdrowe produkty w odpowiednich ilościach.

Wegetariańska fasola zapiekana

Roślinna moc Twojej diety

Wypróbuj te 4 najlepsze wskazówki, aby pozwolić roślinom wykonać ciężką pracę w Twojej diecie.

1. Skup się na białkach roślinnych.

Aby zmniejszyć spożycie zwierząt, musisz pozwolić, aby białka roślinne były gwiazdą twojego talerza. Najlepsi kandydaci to: fasola, soczewica, groch, tofu, tempeh, seitan, migdały, pistacje, orzeszki ziemne, nasiona konopi i słonecznika.

2. Dodaj całe ziarno do każdego posiłku.

Całe nienaruszone ziarna mają niższą odpowiedź glikemiczną niż rafinowane ziarna, a nawet całe mąki zbożowe. Bogate w błonnik, białko, zdrowe tłuszcze, witaminy, minerały i fitochemikalia, nienaruszone ziarna, takie jak dziki ryż, jagody żyta, farro, quinoa i sorgo, powinny być stałym elementem każdego posiłku.

3. Push te Veggies.

Po prostu zapakuj swoją dietę (2-3 filiżanki dziennie) różnymi nieskrobiowymi warzywami, w tym zielenią liściastą, brokułami, kalafiorem, marchewką, burakami, koprem włoskim, ogórkami, bakłażanem, cukinią, papryką, szparagami, pomidorami i rzodkiewką. Rośliny te pakują w arsenał fitochemikaliów, witamin, minerałów i błonnika za niewielki ładunek kalorii.

4. Niech owoce będą twoim deserem.

Pomiń dekadenckie, słodkie desery na rzecz najwspanialszego przysmaku natury: prostych, sezonowych owoców w całej ich naturalnie słodkiej, bogatej w składniki odżywcze chwale. Persymony, jagody, melony, brzoskwinie, wiśnie, winogrona, mandarynki, gruszki i morele to przykłady słodkich roślin, które warto uczcić. Grillowane brzoskwinie z bazyliąWpisane

przez Sharon Palmer, MSFS, RDN, na 27 sierpnia 2019

r.

Aby uzyskać inne wskazówki dotyczące jedzenia opartego na roślinach dla cukrzyków, sprawdź następujące:

Czy Bitter Melon to słodkie rozwiązanie dla cukrzycy?
Czy diety oparte na roślinach działają na cukrzycę?
Zwróć się do fasoli, aby pomóc zarządzać cukrzycą

Autor