Zdrowy sposób na delektowanie się ciemną czekoladą

Zastanawiasz się, jak włączyć ciemną czekoladę do swojego zdrowego stylu życia? Zapoznaj się z nauką i wskazówkami ekspertów na temat zdrowego spożywania ciemnej czekolady.

Pamiętasz czasy, kiedy trzeba było ukrywać swoje zamiłowanie do czekolady? Te czasy już dawno minęły, dzięki najnowszym badaniom, które nadały czekoladzie aureolę zdrowia. Na dobre i na złe, ciemna czekolada jest obecnie funkcjonalnym składnikiem żywności, przynoszącym korzyści zdrowotne za każdym razem, gdy się pojawia - od płatków śniadaniowych po batoniki odżywcze. Jeśli jesteś chocoholikiem, nie mogłeś prosić o lepszy trend. Ale jak silna jest nauka stojąca za korzyściami płynącymi z czekolady?

Surowe ziarna kakaowca zebrane z drzewa w St. Lucia

Geneza zdrowia czekolady

Czekolada wywodzi się od Majów, którzy mielili ziarna kakaowca Theobroma cacao, aby uzyskać gorzki napój, który był stosowany jako tradycyjny lek na dolegliwości takie jak problemy z sercem i depresja. Majowie nie wiedzieli jednak, że czekolada i produkty kakaowe zawierają polifenole - dobroczynne związki występujące w owocach, warzywach, herbacie i winie. Flawonoidy, rodzaje polifenoli występujące w produktach kakaowych, są szczególnie silnymi przeciwutleniaczami i stanowią ponad 10 procent masy proszku kakaowego. Czekolada zawiera również sterole roślinne, witaminy z grupy B, magnez, miedź i potas.

Różane Brownie z ciemnej czekolady z granatami

Pyszna nauka

Rosnąca liczba badań potwierdza, że spożywanie małych porcji ciemnej czekolady lub produktów kakaowych jest korzystne dla zdrowia serca. Badania łączą czekoladę z zapobieganiem zakrzepom krwi, poprawą odporności na insulinę, wspieraniem zdrowego funkcjonowania naczyń krwionośnych oraz obniżaniem ciśnienia krwi, stanów zapalnych i poziomu "złego" cholesterolu LDL

. Badanie przeprowadzone we wrześniu 2010 r. przez Harvard, opublikowane w Circulation: Heart Failure badało dane z kohorty prawie 32 000 kobiet przez osiem lat. Naukowcy odkryli, że umiarkowane spożycie czekolady było związane z niższym wskaźnikiem hospitalizacji lub zgonu z powodu niewydolności serca, ale nie było to widoczne u kobiet, które spożywały więcej niż jedną porcję dziennie. Dietetycznych Wytycznych (Dietary Guidelines Advisory Committee - DGAC), którego zadaniem jest przegląd aktualnej bazy danych nauki o żywieniu w celu opracowania Wytycznych Dietetycznych, poinformował, że znaczna ilość badań wspiera związek spożywania ciemnej czekolady i kakao z korzyściami dla zdrowia serca. Owoce kakaowca na drzewie kakaowym w St. LuciaSurowe kakao na Hawajach

Prawdziwa prawda

Oczywiście, zalecenie DGAC

dotyczące czekolady zawiera zastrzeżenie: Ponieważ czekolada jest pokarmem bogatym w kalorie, należy zachować ostrożność, aby zrównoważyć spożycie kalorii w celu uniknięcia przyrostu masy ciała. Pamiętajmy, że dzisiejsze standardowe wyroby czekoladowe są zazwyczaj przetworzoną mieszanką likieru czekoladowego, masła kakaowego, kakao w proszku, cukru, emulgatorów i mleka, które mogą minimalizować potencjalną zawartość polifenoli. W gotowych produktach ilość kakao może wahać się od 7-35% w czekoladzie mlecznej do 30-80% w czekoladzie ciemnej. Oto jak należy spożywać czekoladę: Ciesz się uncją ciemnej czekolady o zawartości kakao co najmniej 70 procent kilka razy w tygodniu jako smakołyk, z którym możesz czuć się dobrze. Czekoladowe muffinki z cukinią

Gotowanie z ciemną czekoladą

Uwielbiam gotować z ciemną czekoladą, aby wykorzystać jej wspaniałe właściwości zdrowotne i smakowe! Sprawdź kilka moich ulubionych roślinnych przepisów na potrawy z ciemnej czekolady:

Chocolate Zucchini Power MuffinsChunky
Vegan Peanut Butter Chocolate CookiesVegan
Dark Chocolate Orange WafflesDark

Chocolate


Pistachio BiscottiSix
Layer Vegan Magic BarsRhubarb
Strawberry Tart with Dark ChocolateEasy
Chocolate

Chia Pudding

with Strawberries. Taza Chocolate to jedna z moich ulubionych marek! Chwyć mój kod partnerski, aby uzyskać własne produkty tutaj.

Dowiedz się więcej o ciemnej czekoladzie na tych blogach:

Top 5 Ways to Use Dark ChocolateHealthy
Indulgence: Ciemna czekolada

Jestem wielkim fanem Taza Chocolate, chwyć kod partnerski, aby uzyskać swój własny zapas tutaj.

Obraz: Chocolate Zucchini Cake, Sharon Palmer, MSFS, RDN

Ten post może zawierać linki partnerskie. Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.

Autor
Komentarze (0)
Zostaw komentarz