5 wskazówek, jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw

Jedzenie większej ilości warzyw jest jednym z najważniejszych sposobów, w jaki można pomóc dzieciom w stosowaniu zdrowszej diety - te pięć wskazówek ekspertów pomoże Ci dowiedzieć się, jak sprawić, by Twoje dziecko jadło więcej warzyw w swojej diecie.

Jako dietetyk i mama (to moi dwaj synowie na zdjęciu poniżej, uczący się gotować z mamą, gdy byli mali) wiem, jak trudno może być nakłonić małe dzieci do jedzenia warzyw! Jest to jednak jedna z najważniejszych rzeczy, jakie można zrobić dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia. Jedzenie dużej ilości warzyw oznacza, że dzieci czerpią korzyści z mnóstwa składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy, minerały i związki fitochemiczne o działaniu przeciwutleniającym. To wyjaśnia, dlaczego spożywanie warzyw może pomóc w ochronie przed otyłością i chorobami przewlekłymi w późniejszym życiu.

Wszyscy wiemy, jak ważne jest, aby dzieci jadły warzywa. Jednak badania wykazują, że około 27% dzieci w wieku od 1 do 3 lat nie spożywa ani jednej dyskretnej porcji warzyw w danym dniu. A spośród tych, które spożywają porcję warzyw, najczęściej są to frytki. Nawet jeśli małe dzieci jedzą warzywa, wyraźnie brakuje im różnorodności, co pozbawia je możliwości doświadczenia tęczy kolorów, różnorodnych tekstur, intrygujących aromatów i żywych smaków całego świata warzyw. To jest powód do niepokoju. Więc zróbmy coś z tym!

Jak sprawić, by dzieci jadły więcej warzyw? Zapoznaj się z moimi najlepszymi wskazówkami:

5 wskazówek, jak nakłonić dzieci do jedzenia warzyw

Dzieci uwielbiają bawić się swoimi warzywami - zaproponuj im pożywny dip, taki jak ten ładny różowy hummus.

1. Spraw, aby warzywa były interaktywne.

Dzieci uwielbiają maczać, zanurzać i bawić się swoimi warzywami. Podawaj więc świeże, pokrojone warzywa, takie jak brokuły, groszek śnieżny i słupki marchewki ze zdrowym dipem, takim jak hummus lub masło orzechowe. Sprawdź mój przepis na ładny różowy Hummus z białej fasoli na początek. Możesz też poszukać bogatych w warzywa przekąsek, które będziesz mogła zanurzyć w hummusie. Zrób małe wegetariańskie placki, aby połączyć atrakcyjność tłuczonych ziemniaków z warzywami.

2. Warzywa w parze z przyjaznymi dzieciom potrawami.

Badania pokazują, że gdy warzywa są połączone z ulubionymi potrawami dzieci, takimi jak ziemniaki lub ryż, spożywają ich więcej. Tak więc, spróbuj włączyć trochę pieczonego kalafiora lub zdrowych warzyw wraz z tymi ziemniaczanymi ptysiami i rozdrobnionymi marchewkami wymieszanymi z ich ryżowymi miseczkami. Ta warzywna zupa kamienna zawiera mieszankę warzyw, aby wzbudzić zainteresowanie dziecięcych podniebień.

3. Dodaj warzywa do ulubionych dań.

Wykorzystaj ulubione potrawy dzieci, takie jak spaghetti i zupa, i dodaj do nich warzywa. Sauté cebuli i cukinii w sosie do makaronu, i dodać ciekawy profil nowych warzyw do zup, takich jak brokuły i boćwina. Zielony pistacjowy smoothie z dodatkiem warzyw.

4. Podkradaj je.

Nie czuj się winny, że przemycasz warzywa tu i tam. Badania pokazują, że ta strategia naprawdę działa! Zmieszaj świeżą zieleninę (borówki zakryją zielony kolor) w smoothie; dodaj poszatkowaną cukinię do muffinów, naleśników i chlebów; i puree z kabaczka do kremowych zup. Zabierz swoje dzieci do lokalnego rynku rolników, aby mieć je bardziej narażone na tęczy warzyw.

5. Eksponuj dzieci na warzywa.

Badania pokazują, że potrzeba wielu ekspozycji na warzywa w porze posiłku, aby dzieci były z nimi bardziej zaznajomione. Więc nie poddawaj się! Połóż kilka groszków śnieżnych z boku ich talerza, postaw miskę z pieczonym kalafiorem na stole obiadowym i zapakuj surowe warzywa do ich pudełka na lunch. Nawet jeśli nie zjedzą ich za pierwszym razem, w końcu staną się bardziej oswojone i chętniej ich spróbują.

Sprawdź te trzy przyjazne dzieciom, roślinne przepisy:

Classic Tomato Soup Spicy Lentil TacosVegan Caramel Apple Microwave Mug

For more inspiration on healthy eating for kids, check out the following:

Live Chat: Plant-Based Eating for Kids z Alex Caspero i Whitney EnglishBuild
Your Child's Love for Veggies!
Pomaganie dzieciom w wyrażaniu wdzięczności za zdrową żywność

Autor